Hlavní stránka
O obci - základní informace, historie obce, turistické informace,  jízdní řády
Diskuzní fórum
Obecní úřad - úřední deska, obecní zastupitelstvo, rozpočty obce, zpravodaj
Ankety
Obecní listárna - položte dotaz některému členu obecního zastupitelstva
Mapa obce - mapy obce v různých měřítcích, mapa Euroregionu Nisa
Statistické informace - základní statistické informace, vývoj počtu obyvatel, bytový fond
DPS Vlastibořice - dům s pečovatelskou službou ve Vlastibořicích
Sokol Vlastibořice - aktivity, historie, ...
Sbor dobrovolných hasičů - historie, soutěže, výsledky, ...
Kultura a sport, společenské akce, divadlo
Kronika obce
Jivina - fotogalerie, historie
Sedlíšťka - fotogalerie, historie
Vlastibořice - fotogalerie, historie
Objektiv - zajímavé fotografie zaznamenané na území obce Vlastibořice
Archivní fotografie - soudobé fotografie z obce Vlastibořice
Fotosoutěž - fototografie zachycené objektivem  čtenářů těchto www stránek
Napište nám
Doporučte nás
Přidání stránky k oblíbeným Podrobné statistiky návštěvnosti našich stránek Nastavit tuto stránku jako domovskou stránku prohlížeče
 

Soudobé fotografie zachycující život v obci Vlastibořice

Mnozí z nás si již nepamatují nebo ani nemohou pamatovat, jak některá místa, stavby, prostranství v našem okolí vypadala. Proto si jistě rádi prohlédnete soudobé fotografie, které toto zachycují. Můžete si takto porovnat současnost s tím, jak vypadalo Vlastibořicko dříve.

Věřím také, že spousta pamětníků si prostřednictvím těchto fotografií zavzpomíná, pozná některé možná již zapomenuté tváře a oživí si tím vzpomínky na doby minulé.

Jedna z mála dochovaných fotografií vlastibořské školy. První fotografie byla pořízena p. Kellarem 27.6.1928. Snímek je zajímavý hned z několika důvodů. Jednak podává svědectví o tom, jak krásná a majestátní škola tenkrát byla, druhak pro svou uměleckou hodnotu. Odraz školy v protějším rybníčku, který byl bohužel z nepochopitelných důvodů zasypán, svědčí o opravdovém citu fotografa.

Velkou vapovídací hodnotu má fotografie i proto, že zachycuje stávající oplocení kolem objektu a přilehlou stodolu, která již také neexistuje. Druhá fotografie vznikla v červnu roku 1998 (foto M. Beksa) během zaměřovacích prací chátrajícího objektu. Poslední fotografie byla pořízena v říjnu 2003 (foto M. Beksa) v čase dušiček. Pokud porovnáme vzhled a konstrukci štítu na původním objektu a nové DPS, zjistíme, že se poměrně věrně podařilo zachovat původní vzhled štítu včetně oken.

První snímek zachycuje faru ve Vlastibořicích v původním stavu - nedatovaný snímek. Všimněte si také, jak byl překrásně zdobený dřevěný štít na objektu školy (nyní DPS). Zajímavé je porovnání původního objektu "u Retrů" (nyní prodejna potravin). Druhý snímek byl pořízen v zimě někdy v roce 1997. Poslední byl pořízen 24. listopadu 2003.

Takto vypadal kostel sv. Kateřiny a zvonice v roce 1927. Fotografie byly pořízeny na památku svěcení dvou nových bronzových zvonů. Bohužel byly oba tyto skvosty za II. světové války odvezeny do Německa.

První snímek zachycuje kapličku u Tomsova statku v Sedlíšťkách - nedatovaný snímek z období první republiky. Druhý snímek stav kapličky po 40ti letém vládnutí komunistů (využíváno místním JZD jako sklad brambor), foto z roku 1993. Poslední fotografie byla pořízena v říjnu roku 1994, kdy byla kaplička rekonstruována.

<< Zpět na hlavní stranu
© 2002 - 2003 TopDesign. Design and system.